Wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego

W piątek 12 maja odbyła się wycieczka autokarowa do Tomaszowa Mazowieckiego  w ramach projektu ekologicznego realizowanego w naszej szkole pt: „Czysta woda podstawą zdrowego życia”.  Uczestniczyli w niej uczniowie klas IB, IIA i kilkoro uczniów z klasy IIB i IID.

W programie znalazł się skansen rzeki Pilicy, w którym obejrzeliśmy drewniany młyn z początków XX w, zabytkowe budynki z czasów carskiej Rosji oraz militaria wyłowione  z Pilicy po II wojnie światowej – broń, pojazdy wojskowe, unikalne na skalę światową.

Drugim przystankiem była podziemna trasa w Grotach Nagórzyckich. Tutaj uczniowie mieli okazję poznać efekty działalności geologicznej wody płynącej. Obszar ten był bowiem dnem morza do którego uchodziła rzeka wypływająca z Gór Świętokrzyskich. Naniosła ona duże ilości osadów, z których zbudowane są piaskowce. Skały te eksploatowano i tak powstały podziemne chodniki.

Następnie udaliśmy się do rezerwatu Niebieskie Źródła. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego.