Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

Nietypowa lekcja wartości!!!

10.10.2017 klasy II a i II d, wraz z opiekunami, wzięły udział w obchodach Święta Miasta . Zainaugurowała je uroczysta msza święta W Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Nasi uczniowie uczestniczyli w niej obok mieszkańców miasta, przedstawicieli  samorządu oraz instytucji miejskich i powiatowych.  Podczas homilii usłyszeli zachętę do odkrywania swojego powołania na wzór świętego Maksymiliana Kolbe. Msza Święta zakończyła się modlitwą w intencji miasta i jego mieszkańców odpowiedzialnych za swoją Małą Ojczyznę.

Uczniowie uświadomili sobie, że Święto Miasta  obchodzone jest w 192 rocznicę nadania praw miejskich Zduńskiej Woli, a także w rocznicę kanonizacji świętego Maksymiliana Kolbe, urodzonego w Zduńskiej Woli.Św. Maksymilian został kanonizowany 10 października 1982 roku . Święto Miasta ustanowiono  w 1998 roku, gdy 10 października 1998 Stolica Apostolska oficjalnie uznała świętego za patrona miasta Zduńska Wola . To dobrze, że właśnie tego dnia nasi uczniowie mogli oderwać się od codzienności przypominając sobie tak ważną dla siebie historię i ludzi, którzy ją tworzyli.

Po mszy w uroczystym pochodzie uczestnicy przeszli na cmentarz przy ul. Łaskiej, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze,  przy tablicy upamiętniającej założyciela miasta - Stefana Prawdzic Złotnickiego, dzięki któremu Zduńska Wola uzyskała w 1825 roku prawa miejskie. O tym, oraz o ważności Zduńskiej Woli, mówił, w swoim przemówieniu, prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki.
Dobrze, że takie lekcje mogą być udziałem naszej młodzieży zawsze otwartej na wartości i chcącej współtworzyć dobrą przyszłość naszego miasta.